Főhősünk, Jean, Párizs utcáit rója, kis fekete noteszével a zsebében, és megpróbálja nyakon csípni a múltat, ami előtte, vagy talán előle szalad, menekül, minden utcasarkon eltűnve, majd újra felvillantva magát. Jean, olvasatomban, egy törékeny, költői, filozofikus, végtelenül érzékeny alkat, akit a múlt éjjelente megrohan. Agya elfeledett szegletéből pókhálók indulnak útnak, egy-egy apró részletet felvillantva.
http://miamonakonyveldeje.blogspot.hu/2015/01/patrick-modiano-ejfu.html
„(…) az idő lüktet, kitágul, majd ismét mozdulatlanná dermed, és fokról fokra olyan szabadságérzettel tölt el, mintha megérintenénk a végtelent; amit mások a drogban keresnek, én megtaláltam a várakozásban.”
„(…) mert az élet legbensőségesebb pillanatait az ember nem jegyzi le, fél, ha papírra veti, elveszíti őket.”
„Nem, nem a múlthoz akartam visszatérni. De a vasárnapok, különösen a magányos késő délutánok rést hasítanak az időben. Egyszerűen bele kell lépni.”
Csak e könyve alapján, még nem teljesen értem a Nobel-díjat, de persze azt életmű alapján adják, és bár egyelőre nem fogom sürgetni, hogy mást is olvassak tőle, elképzelhető, hogy azért még próbálkozom, mert motoszkált valami astílusában, ami megfogott, elandalított, és olyankor jólesően tobzódtam vele…
![]() |
(forrás: google) |
~ Értékelés: 10/7 Úgy érzem, még nem értem meg ehhez a vékony kis könyvhöz eléggé… Így nem tudom most megítélni, hogy ez a pontszám a könyvet, vagy engem minősít, de nem is baj. Pár év múlva, talán, ha újra kezembe akad
ez a fekete notesz, majd számomra is kiderül az igazság… Ti addig is csak bátran próbálkozzatok vele, vesztenivaló nincs… csak nyerni való. Én is nyertem. Elcsípett hangulatokat, kiragadott jeleneteket, megkapó gondolatokat. És nem mellesleg csodaszép ez a borító, a cím pedig lírai. 🙂
Add Comment