Barion Pixel

Fónagy Iván könyvének ajánlója, Gángoly Attila tollából.

A mágia története

 A misztikus kötet 1943-ban jelent meg először Szerb Antal előszavával, és már akkoriban is téma- és formabontó műnek számított.

A „történet” a régi világ, a mágikus múlt, mikor még a homo divinans uralkodott, és nem vette át helyét a homo faber, amelyiknek már a valóság szabta meg a hétköznapjait. Ez a mítoszok és mondakörök földjének története, számos esetben a megelőző időszak rejtett tudásának visszaadása, mely egyszerre lenyűgöző, ismeretlen, s a ma szemlélőjének, olvasójának kapu és kulcs a „nemtudás” birodalmába.

Döbbenetes mélységek és távlatok, elsüllyedt civilizációk és kultúrák világa, a lélek mélyén szunnyadó nem emberi világ erői, ősvallások rítusai adják a kivételes munka gerincét, miközben bepillantást nyerhetünk a sötét középkorba is, az eretnekek és boszorkányok világába, mint ahogy a felvilágosodás utáni időszak rózsakeresztes és szabadkőműves történetébe is.

Szerb Antal szavaival:

 „Mindazok a jelenségek, amelyek e könyv tárgyai, néha tragikus és megdöbbentő, néha bizony mulatságos kísérletek, hogy a másfajta ember világát visszaállítsák, hogy megtalálják újra az elveszített kapcsolatot a nem-emberi világ és a lélek mélyén szunnyadó nem-emberi, mert több-mint-emberi világ erőivel, kísérletek, hogy újraépítsék a nagy szivárványhidat, amely összeomlott az idők kezdetén.”

Fónagy Iván: A mágia története

 (Tarandus Kiadó) 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *