Barion Pixel

“Semmilyen jelentőséget nem tulajdonítottam ennek a találkozásnak, nem zavart, hogy fekete betűkkel ott áll a fehér papíron.” Az immár Nobel-díjas Patrick Modiano a francia nouveau roman és az egzisztencialista regény egyik nagy hatású képviselője a múlt és a jelen között próbál eligazodni.

 http://cultura.hu/szub-kultura/modiano-ejfuje/

“Kevés találkozót jegyeztem fel ebben a fekete noteszban. Féltem, hogy ha előre beírom az időpontot és a helyet, akkor nem jön el a randevúra, akit várok. Ahogy Paul Chastagnier mondta, “leszegett fejjel” éltem. Úgy éreztem, rejtőzködnöm kell, és ilyenkor az ember nem hagy nyomot, nem írja le feketén-fehéren, mi történik vele nap mint nap. Az egyik lap közepén mégis ezt a feljegyzést olvasom: “Kedd. Aghamouri. 19 ó. Censier.” Semmilyen jelentőséget nem tulajdonítottam ennek a találkozásnak, nem zavart, hogy fekete betűkkel ott áll a fehér papíron.”

 

Jean húsz év elteltével visszatér Párizs egyik városrészébe, ahol fiatalkora meghatározó időszakát töltötte. Az utcákat s kávézókat járva fölidézi mindazt, ami akkori szerelméhez, Dannie-hoz köthető: megismerkedésük körülményeit, a lány titokzatos életének töredékes részleteit, rejtélyes barátait, akik inkább hasonlítottak összeesküvőkre, mint ártatlan egyetemistákra.

Fekete notesza segítségével – amelybe mániákusan jegyzi föl az élete során felbukkanó neveket, címeket, fontosnak tűnő mondatokat, eseményeket – igyekszik eligazodni a múlt eseményei között, összerakni a töredékekből a teljes képet, s megérteni, mi miért történt. Ki volt Dannie, és hová tűnt hirtelen? Kik voltak a barátai, és mire készültek valójában?

Patrick Modiano a tőle megszokott módon vegyíti a valóság és a jelen idejű történések közé az emlékeket, a képzelet szülte párbeszédeket és az álomvilágot, hogy hőse ezek segítségével határozza meg önmagát és élete értelmét.

“Senkihez nem hasonlítható írásművészet az övé” – hangsúlyozta a Nobel-díj elnyerésekor Modiano magyar fordítója, Röhrig Eszter a sajtónak, hozzátéve, hogy ugyanakkor sokoldalúság is jellemzi Modianót, hiszen írt dalszövegeket Francoise Hardynak, forgatókönyvet (Lacombe Lucien) Louis Malle számára. Patrick Modiano a második világháború utáni nemzedékhez tartozik, műveit humanista szemléletmód jellemzi – mutatott rá a fordító, aki szólt arról is, hogy Franciaországban gyakran emlegetik együtt az egzisztencialista írókkal, az új regény képviselőivel, a posztmodernnel. “Szerintem nem sorolható sehova, hiszen létrehozott egy saját stílust, saját regényformát” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy rajongói honlapot is üzemeltetnek az íróról, ahol külön Modiano-szótár is van. 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *